Szkoły w różnych krajach

Szkoła jest instytucją, która istnieje nieomal od początku istnienia ludzkości. Pierwsze szkoły oczywiście nie wyglądały tak, jak te dzisiaj, ale istota rzeczy, czyli nauczanie, była taka sama. Zresztą model szkoły prezentowany przez instytucje oświatowe w Polsce nie wszędzie jest tak sam. Zależy to od kultury i tradycji danego kraju, jego sytuacji gospodarczej i politycznej oraz niekiedy ukształtowania terenu.

Na przykład w Australii, z powodu dużych odległości, istnieją szkoły organizowane przez środki masowego przekazu. Na przykład kiedyś lekcje odbywały się tam za pomocą nadajników, które przekazywały sygnał na danych częstotliwościach, odbieranych przez uczniów w ich telewizorach. Dzisiaj edukację ułatwia internet. Dzięki światowej sieci internetowej swoje wykształcenie zdobywa również wielu uczniów w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli uczeń z powodu odległości, choroby, ciąży czy opieki sprawowanej nad chorą, starszą, bliską osobą lub własnym malutkim dzieckiem, nie może uczęszczać na regularne zajęcia do budynku szkoły, ma prawo łączyć się z nauczycielami przez internet i w ten sposób się uczyć. Oczywiście, raz na jakiś czas trzeba się w szkole okazać, choćby po to, aby zdać semestralny egzamin. Polskie szkoły do niedawna były uważane za placówki trzymające bardzo wysoki poziom.

Zarówno ilość przedmiotów, zakres materiału jak i wyszkolenie kadry, wzbudzało podziw zachodnich kolegów po fachu. Niestety, tendencja korzystania we wszystkim z zachodnich wzorów wkradła się i do edukacji. Przejmujemy wszystko to, co złe i to co zaniża nasz poziom nauczania. Przykładem mogą być testy, szczególnie maturalne, robione na wzór testów zachodnich, nie wymagające wiedzy, ale sprytu i kombinowania. Tymczasem na studiach zmienia się niewiele. Tam ciągle trzeba coś umieć, aby sobie poradzić, nie osiągnie się dyplomu samym tyko logicznym myśleniem.
Możemy mieć tylko nadzieję, że tendencja do reformowania polskiego szkolnictwa nie obejmie uczelni wyższych, a Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu w porę się zorientuje dokąd zmierza i zatrzyma tą machinę uwsteczniania i produkowania wtórnych analfabetów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *