Czy szkoła jest potrzebna?

Gdybyśmy zapytali jakiegokolwiek przeciętnego ucznia czy szkoła jest potrzebna, zapewne odpowiedziałby bez zastanawiania, że nie. Ale już po zastanowieniu? Szkoła jest przybytkiem w którym po raz pierwszy stykamy się z dużą grupą rówieśników. Tworzą się w niej pierwsze przyjaźnie, które najczęściej przetrwają lata. Zawiązują się tam pierwsze sympatie i miłości i niestety, spotykają pierwsze miłosne zawody, ale również i triumfy dziecięcych miłostek. Szkoła jest dla nas jak drugi dom.

Wszak w jej murach spędzamy tak naprawdę większą część dnia. Jak rodzice w pracy, tak uczniowie pracują w pocie czoła w szkolnej ławce, pod czujnym okiem nauczyciela. Może wówczas dzieci nie zdają sobie sprawy z istoty i ważności tego, co się dzieje podczas gdy nauczyciel próbuje ich czegoś nauczyć, ale z czasem z pewnością to docenią. Ich przyszłe życie, zawód, a co za tym idzie pieniądze, jakie będą zarabiali, zależy od ich wykształcenia. Aby dzieci chętnie przyswajałyby wiedzę, należy im to uświadomić już na samym początku. To od nauczyciela zależy czy przekonać uczniów, że szkoła jest potrzebna nie tylko ze względu na znajomości i życie towarzyskie, ale przede wszystkim na ta całą wiedzę, umiejętności i wartości, jakie chce wpoić i przekazać. Ceną, jaką się za to płaci, jest często ciężka praca oraz związany z sytuacjami szkolnymi stres. Ale i tutaj szkoła spełnia pewną bardzo ważna misję.

Wiadomo, że każdy rodzic chciałby uchronić swoje dziecko przed całym złem tego świata, ale jest to niemożliwe i ono kiedyś z tym złym światem się zetknie. Trudne sytuacje w szkole, kłótnie z koleżankami, niekiedy okazywana otwarta wrogość, nerwy na lekcjach związane z różnymi formami sprawdzania naszej wiedzy, to wszystko uodparnia i przygotowuje na sytuacje niekiedy o wiele trudniejsze, które mogą nas spotkać. W myśl przysłowia co nas nie zabije, to nas wzmocni, nie należy usuwać wszystkich kłód spod nóg dzieci i uczniów. Jeśli uda im się samodzielnie przezwyciężyć pewne trudności, zahartują swoją psychikę i łatwiej poradzą sobie oraz przejdą do porządku dziennego nad złem jakie dotknie ich w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *